<< 2024. szeptember >>
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

banner
Győri kulturúlis információk
szombatvasárnaphétfőkeddszerdacsütörtökpéntek
-
Állandó kiállítás
Esemény
Évforduló
Filmklub
Időszaki kiállítás
Klub
Koncert
Mozi
Program
Sport
Színház
Tanfolyam
Vidék
Partnereink
Gyor
VihaRock
Hírcsatornáink
Atom Feed Atom 1.0 Feed RSS Feed RSS 1.0 Feed OPML Feed MBOX Feed HTML Feed JS Feed
   
Az Európai Kulturális Örökség Napjai - 2008
Napóleon-ház
2008.aug.08. 22:00 - 2008.okt.18. 22:00
Ünnepre várva- válogatás a Városi Művészeti Múzeum kortárs képzőművészeti gyűjteményéből - A Városi Művészeti Múzeum a megalakulása óta az egyik legfontosabb feladatának tartja egy kortárs képzőművészeti gyűjtemény létrehozását és szisztematikus gyarapítását, mivel az állandó kiállításokon is látható, a város által megvásárolt, vagy már a múzeum megléte előtt a városra hagyott egykori magángyűjtemények és művészhagyatékok a Vasilescu-gyűjtemény kivételével korábbi időszakokat ölelnek fel. - A szinkronba hozás, kiegészítő gyűjtés mellett a múzeum legfőbb célja egy olyan magas színvonalú műgyűjtemény létrehozása, amely a meglévő alkotásokkal együtt átfogó képet ad a magyar művészetről a XX. század elejétől napjainkig.A múzeum a meglévő gyűjteményekből hiányzó műveken kívül a kortárs művészet reprezentatív alkotásaira koncentrál. - Elsőként létrehozott egy kortárs letéti gyűjteményt, amelyből pályázatok segítségével évente néhány munkát megvásárolhat. Ebbe néhány olyan mű is belekerült, amely magángyűjtőktől letét, többségüket azonban közvetlenül az alkotóművészektől kérte a múzeum letétbe. A gyűjtemények gyarapodását ezen kívül a művészek adománya, a művésztelepen és a grafikai műhelyben készült művek köteles példányai, ritkábban magántámogató vásárlása, és a saját költségvetés egy minimális része biztosítja. A múzeum gyűjteményében külföldi alkotások is vannak, melyek fő forrása a Nemzetközi Művésztelep, a Nemzetközi Rajz-és Grafikai Biennálé, és a múzeum külföldi művészeknek rendezett kiállításai. - A most megnyílt tárlat válogatás a saját gyűjteménygyarapító tevékenység során létrejött műtárgyanyagból, amely tartalmazza azt a magot is, amit Váli Dezső és művészbarátai elsőként ajánlottak fel a múzeum kortárs gyűjteményének megalapozására, 1995-ben. - A kiállítás alkalmat teremt a meglévő értékek bemutatására, és megemlékezik a nemrég elhúnyt, kiváló művészről, El Kazovszkijról is, aki 2002-ben önálló kiállítással szerepelt az Eszterházy-palotában, majd 2003-ban részt vett a győri művésztelepen. - A kiállító művészek között El Kazovszkij, Kovács Péter, Nádler István, Váli Dezső, Vojnich Erzsébet, Szüts Miklós, M. Novák András, Tölg Molnár Zoltán, Klimó Károly, Molnár Péter, Mulasics László, Uri Asaf, Keserü Ilona, Sebestyén Zoltán, Bánföldi Zoltán, Gábor Áron, Birkás Ákos, Koncz András és Tolnay Imre festményeivel és néhány rajzával találkozunk. - Nyitva: október 19-ig látogatható, hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig.
Magyar Ispita
2008.aug.15. 22:00 - 2008.okt.18. 22:00
Szalai Tibor (1958-1998) építész emlékkiállítása - Szalai Tibor győri származású építész az építészet, a képzőművészet, a díszlettervezés, a grafika és a fotóművészet területén tevékenykedett. - Szűk két évtized alatt alkotta meg a papírépítményei, papírszobrai, fotói és rajzai körül gomolygó, másokkal összetéveszthetetlen máig eleven életművét. A kiállításon a papírinstallációs objektek mellett a művész BSCH Architektura kutatási naplójának fotódokumentációs anyaga - az eredmények számbavétele és analízise - műalkotássokká varázsolva is látható. - Szalai Tibor a győri Hild József Építőipari Szakközépiskola diákja volt. 1977-1982 –ig építészmérnöki tanulmányokat folytatott a Budapesti Műszaki Egyetemen. Egyetemi diáktársaival, Kotsis Istvánnal, Salamin Ferenccel és Vincze Lászlóval megalapította a Brettschneider csoportot. A BSCH csoport performance-vel, akcióival a 80-as évek progresszív művészeti irányzataihoz csatlakozott. Szalai Tibor képzőművészeti tevékenységét tekintve, a 80-as évek közepétől túlnyomórészt fehér papírinstallációból, szobányi méretű, képzelt architektúrát épített. Ezek hozták meg számára a nemzetközi elismerést. 1988-ban a Velencei Biennálén szerepelt, valamint világszerte (Amszterdam, Bécs, Bréma, Graz, Stockholm, Sydney, Ulm, Velence) számos nemzetközi kiállítás résztvevője volt. - Nyitva: október 19-ig, hétfő kivételével naponta 10-18 óráig.
Esterházy-palota
2008.szept.05. 22:00 - 2008.nov.08. 23:00
Madeleine és Zoltán Kemény restrospektív tárlata - Zoltán Kemény (1907-1965) és Madeleine Kemény (1906-1993) retrospektív tárlata. - A Városi Művészeti Múzeum a Párhuzamos életművek/európai művészpárok kiállítássorozat keretében a most nyíló életmű kiállítással a kivételes tehetségű művészházaspárnak állít emléket. A győri kiállítás mindkét művész teljes életművét – reliefek, festmények, litográfiák - átfogja, és azokból a munkákból is bemutat jó néhányat, amelyeket 1945 után a házaspár közösen készített. - A Szemere-Kemény Madeleine és Kemény Zoltán műveiből álló gyűjtemény bemutatására 2002-ben került sor először a Cobra Museum Of Modern Artban, Amstelveenben, majd 2008 tavaszán a pozsonyi a Danubiana Kortárs Művészeti Múzeumban volt látható először Európában. A művek egy a művészetek iránt elkötelezett holland származású venezuelai műgyűjtő, Karel van Stuijvenberg jóvoltából érkeztek a kontinensre. - A magyar származású művészházaspár, Kemény Zoltán és Madeleine, Szemere Lenke Marseillesben és Zürichben élt, 1957-ben lettek svájci állampolgárok. A házaspár meglehetősen visszavonultan élt Zürichben, de ép ennek az elszigeteltségnek köszönhető, hogy kivételesen autentikus, rendkívüli műveket hoztak létre. - Kemény Zoltánt a Velencei Biennálé egykori szobrászati nagydíjas művészét (1964) itthon alig ismerik. A párizsi Fechetti Galériában rendezett önálló kiállításával vált nemzetközileg ismertté (1957). Az 50-es években ismerkedett meg Dubufett-vel az art brut (nyers művészet) törekvésekkel és innentől festészete gyökeresen megváltozott. Nagyméretű reliefeket, dombormű-kollázsokat készített. A modern technika adta új anyagok ötvözéséből formálta meg saját világát. Reliefjeit, amelyek természeti képződmények hatását keltik, festményként komponálta meg. A fémreliefek alapanyagát mívesen megmunkálta, mint a kézművesek és számtalan apró részből építette egybe. Felesége a graffitihez és a népművészethez közel álló festészete is Dubuffet biztatására erősödött meg. Művei közös kiállításon szerepeltek férjével, svájci művészekkel, a Cobra csoporttal és Dubuffet-vel. Többször, hosszabb időre felhagyott a festészettel, hogy férje művészi pályáját egyengesse. - Az egymással összevegyített anyagokkal – kavics, tus, homok, lakk, zománc, pasztel – különleges nőközpontú világot teremtett. - nyitva: november 9-ig.
Püspöki udvarbíróház
2008.szept.12. 22:00 - 2008.nov.15. 23:00
Borsos Miklós irodalmi vonatkozású dokumentumai a Városi Művészeti Múzeum archívumából - Borsos Miklós alkotói, dolgos hétköznapjainak meghatározó pillanatai voltak, a barátokkal való találkozások, beszélgetések. Barátai között számos képzőművészt, írót, költőt találunk. A levelek őrzik a találkozások emlékét. Noha ő maga nem állt nagy levelező hírében, hagyatéka mégis értékes leveleket, cikkeket, könyveket, filmfelvételeket, fényképeket, dokumentumokat tartalmaz, melyek híres alkotókkal hozzák kapcsolatba. Barátai, ismerősei között tudhatjuk Weöres Sándort, Károlyi Amyt, Illyés Gyulát, Németh Lászlót, Déry Tibort, Keresztury Dezsőt, Passuth Lászlót, hogy csak néhány nagy nevet említsünk. A kiállítás Borsos Miklós az irodalommal, írókkal, költőkkel való kapcsolatáról hivatott beszámolni a teljesség igénye nélkül, hiszen Borsos Miklós teljes szöveghagyatéka máig feldolgozatlan. A most nyíló tárlat egy kis lépés a hagyaték megkezdett kutatásában. - nyitva: november 16-ig.
Magyar Ispita
2008.szept.16. 22:00 - 2008.nov.15. 23:00
Dr. Nagy Miklós fotográfiái - Cziráki terem - Dr. Nagy Miklós győri műgyűjtő az elmúlt évek során páratlan kortárs képzőművészeti gyűjteményével vált országosan ismertté. A most nyíló kiállításával, mint alkotó mutatkozik be. Fotóképein elhagyatott épületeket, nyomokkal átszelt tájakat látunk. - Nyitva: november 16-ig.
Zsinagóga
2008.szept.17. 22:00 - 2008.okt.11. 22:00
Párbeszéd a toleranciáról. Kortárs izraeli képzőművészeti csoportos tárlat, a Karzat Kultúrközpont Alapítvány szervezésében. - nyitva: október 12-ig, szerdától vasárnapig 10 -18 óra között.
Magyar Ispita
2008.szept.20. 08:00
Reneszánsz zászlók és címerek - Mokka képzőművészeti gyermekfoglalkozás.Váray Ibolya Anna és Dobó Márta iparművészek vezetésével.
Napóleon-ház
2008.szept.20. 09:00
Emlékezés El Kazovszkijra - Riportfilm a művésszel. A Trilógia című Dzsán panoptikum előadások vetítése.
Magyar Ispita
2008.szept.20. 14:00
Reneszánsz életmód és viselet - Előadó: Győri Gabriella díszlet- és jelmeztervező.
2008.szept.20. 15:30
A reneszánsz bútor - Dr. Vadas József művészettörténész, egyetemi tanát előadása. - A program a Váczy Péter Gyűjtemény reneszánsz bútorainak bemutatásával fejeződik be.
Napóleon-ház
2008.szept.21. 09:00
Emlékezés El Kazovszkijra - Riportfilm a művésszel. A Trilógia című Dzsán panoptikum előadások vetítése.
Magyar Ispita
2008.szept.21. 13:00
Játék a betűkkel a reneszánsz szellemében - Iniciálét tervezünk, könyvborítót, könyvjelzőket készítünk változatos technikával.
2008.szept.21. 13:30
Reneszánsz miniatúra és könyvborító készítése - Múzeumi családi játszóház Pintérné Gergics Ágnes múzeumpedagógus vezetésével.
2008.szept.21. 14:00
Reneszánsz gitármuzsika - Reneszánsz dalok és versek Mocskonyi Gergely gitárművész előadásában.
Esterházy-palota
2008.szept.21. 15:00
Győr reneszánsz vára - Előadás és építéstörténeti séta Dr. Winkler Gábor Ybl-díjas építész, egyetemi tanár vezetésével.
Megosztás Twitterrel Megosztá Google+-on
Az oldal tartalmának felhasználásával kapcsolatban, kérjük olvassa el az Impresszumot!

   
Keresés:
Keresés az adatbázisban
Hírek
Gyárvárosi Fiókkönyvtár és Közösségi Ház
Győri Pagony