<< 2024. március >>
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

banner
Győri kulturúlis információk
csütörtökpéntekszombatvasárnaphétfőkeddszerda
-
Állandó kiállítás
Esemény
Évforduló
Filmklub
Időszaki kiállítás
Klub
Koncert
Mozi
Program
Sport
Színház
Tanfolyam
Vidék
Partnereink
Gyor
VihaRock
Hírcsatornáink
Atom Feed Atom 1.0 Feed RSS Feed RSS 1.0 Feed OPML Feed MBOX Feed HTML Feed JS Feed
   
Hír részletei
Dokumentumfilmeseké az EP idei Daphne Caruana Galizia újságírói díja
EU

Clément Di Roma és Carol Valade filmje az orosz befolyást mutatja be a Közép-afrikai Köztársaságban.


A Découpages és az Arte G.E.I.E koprodukciójában készült, Centrafrique: le soft power russe (Orosz befolyás a Közép-afrikai Köztársaságban) című dokumentumfilmet eredetileg az Arte tűzte műsorára francia, német és angol nyelven. Később a France 24 csatorna is leadta, és a két újságíró a francia Le Monde napilapban írt cikket róla.

Az Európai Parlament Daphne Caruana Galiziáról elnevezett strasbourgi sajtótermében megtartott díjátadó ünnepségen a Parlament elnöke, Roberta Metsola, a díjért felelős alelnök, Pina Picierno, és a 29 fős független európai zsűrit képviselő Anthony Bellanger, a Nemzetközi Újságíró Szövetség főtitkára mondott rövid beszédet.

„A Daphne Caruana Galizia újságírói díj egyértelmű üzenetet közvetít: az Európai Parlament az igazság és az igazságosság, a független újságírás oldalán áll. A demokrácia akkor erős, ha a sajtó is az. Sajtószabadság nélkül nincs demokrácia. Európában nem akadálynak tekintjük a jogokat és szabadságjogokat, hanem olyan céloknak, amiért harcolnunk kell.”

A díjra 2022. május 3. és augusztus 1. között lehetett pályázni. A 27 uniós országból több mint 200 újságíró nyújtott be pályaművet. A győztes alkotást a zsűri által legjobbnak ítélt 11 pályamű közül választották ki.

Clément Di Roma Anthony Bellangertől vette át a díjat a saját és Carol Valade nevében

A díjazottakról

Clément Di Roma fotós-újságíró és operatőr, a France24 ruandai tudósítója. Pályafutását 2019-ben kezdte az Agence France Presse francia hírügynökség szenegáli tudósítójaként. 2020-tól két éven át a Közép-afrikai Köztársaságból tudósított a France24 és a TV5Monde számára. Beszámolt a választásokat követő válságról és a lázadó koalíció által a fővárosban, Banguiban indított fegyveres támadásokról. Egy évvel később Carol Valade-dal készítette el a most díjat nyert dokumentumfilmet.

Carol Valade multimédiás újságíró egy évtizede foglalkozik az afrikai régióval. 2018-től az RFI, az AFP, a TV5Monde, a Radio France, a Le Monde és nemzetközi hírügynökségek számára készített tudósításokat a kontinensről. Beutazta Nyugat-Afrikát, hogy beszámoljon többek közt a Guineában kialakult politikai válságról és az ebola újbóli megjelenéséről. Tényfeltáró riportot készített a 2009. szeptember 28-i mészárlásokról, dokumentálta az éghajlatváltozás hatásait és az elefántok eltűnését. A Közép-afrikai Köztársaságból a polgárháború következményeiről és az orosz befolyásról tudósított - ez utóbbi a győztes pályamű témája.

A győztes pályaműről

A film Clément Di Roma és Carol Valade első dokumentumfilmje, amely a Közép-afrikai Köztársaságban 2020-ban végzett tudósítói munkájuk eredménye. Az országon lázadó milicistacsoportok által elindított erőszakhullám söpört végig, és a harcosokok között a Kreml érdekeit szolgáló, zavaros hátterű Wagner-csoport zsoldosai is ott voltak. A két francia újságíró az orosz zsoldosok figyelmének kereszttüzében és a francia sajtót érő folyamatos atrocitások ellenére folytatta oknyomozói munkáját, kisfilmeket és képes tudósításokat készített több nemzetközi sajtóorgánum számára. Úgy érezték, hogy ezzel tartoznak a Wagner-csoport ügyeit vizsgáló három volt munkatársuk, Orhán Dzsemal, Kirill Radcsenko és Alexandr Rasztorgujev emlékének, akik 2018-ban lettek merénylet áldozatai a Közép-afrikai Köztársaságban. A két újságíró mindent megtett azért, hogy a zsoldosok bűntetteit jelentő informátoraik kilétére ne derüljön fény, mvel az országban egyáltalán nem szokatlan az ellenfelek „eltüntetése”. Több hónap tényfeltárói munka után sikerült beférkőzniük a Közép-afrikai Köztársaság orosz propagandistáinak a bizalmába. Az ő nézeteiknek előtte senki nem adott nyilvánosságot. A dokumentumfilmben nemcsak a zsoldosok áldozatait szólaltatják meg, hanem támogatóikat is. Így jobban meg lehet érteni, hogyan történt meg a hatalomátvétel, amelyet nagy részben a Franciaországgal szembeni gyűlölet fűtött. A dokumentumfilmesek mindenki álláspontját be akarták mutatni az orosz konfliktusban, amely mára katonai és dezinformációs eszközök révén a Száhel-övezetre is átterjed.

A díjról

Az újságírói díjat Elnökségének 2019. decemberi döntése alapján hozta létre az Európai Parlament, hogy tisztelettel adózzon a máltai korrupcióellenes oknyomozó újságíró és blogger Daphne Caruana Galizia emlékének, akinek az életét egy autóba rejtett pokolgép oltotta ki 2017-ben.

A díjjal a Parlament a kiemelkedő újságírói teljesítményt kívánja elismerni. Minden évben Daphne Caruana Galizia meggyilkolásának évfordulóján adja át azoknak az újságíróknak, akik munkájukon keresztül az európai alapértékeket és alapelveket, így például az emberi méltóságot, a szabadságot, a demokráciát, az egyenlőséget, a jogállamiságot vagy az emberi jogokat védik és támogatják.

A díjra állampolgárságtól függetlenül bármilyen hivatásos újságíró és szakmai csoportosulás pályázhat. Olyan oknyomozó anyagot kell benyújtaniuk, amely a 27 uniós tagállam egyikében megjelent a nyomtatott sajtóban vagy más médiában. A Parlament ezzel az elismeréssel a szabadságot, egyenlőséget és esélyegyenlőséget védő szakmai újságírást kívánja támogatni és reflektorfénybe állítani.

A független zsűri tagjai a 27 uniós tagország sajtóorgánumainak és civil társadalmának, valamint a főbb európai újságíró-szövetségeknek a képviselői.

Az elismerés és a 20 ezer eurós pénzdíj jelzés értékű: azt mutatja, hogy a Parlament elkötelezetten támogatja az oknyomozó újságírást, és fontosnak tartja a szabad sajtót.

2021 októberében a Forbidden Stories által vezetett, oknyomozó újságírói csoportokból álló nemzetközi konzorcium vehette át a Daphne Caruana Galizia újságírói díjat a Pegasus projektért.

Ki volt Daphne Caruana Galizia?

A máltai újságírónő, blogger, korrupcióellenes aktivista főként korrupciós ügyekről, pénzmosásról, szervezett bűnözésről, a máltai állampolgársági papírok adás-vételéről és a kormány Panama-iratokhoz fűződő viszonyáról tudósította a nyilvánosságot. Folyamatos zaklatásnak volt kitéve, többen megfenyegették, mígnem 2017. október 16-án egy autóba rejtett pokolgéppel meggyilkolták. A máltai hatóságok nyomozása az ügyben óriási felháborodást keltett, és végül Joseph Muscat miniszterelnök lemondásához vezetett. A súlyos mulasztások miatt a Parlament 2019 decemberében felkérte az Európai Bizottságot, hogy tegyen lépéseket az ügyben.


Kapcsolódó link: http://www.arte.tv/fr/videos/108804-000-A/centrafrique-le-soft-power-russe/

Megosztás Twitterrel Megosztá Google+-on
Az oldal tartalmának felhasználásával kapcsolatban, kérjük olvassa el az Impresszumot!

   
Keresés:
Keresés az adatbázisban
Hírek
Gyárvárosi Fiókkönyvtár és Közösségi Ház
Győri Pagony